ورود به پنل کاربری
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ( OLD SITE )
مدیریت حراست

مدیریت حراست - اخبار

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۹/۱۳ | 

بسمه تعالی

قابل توجه اعضاء محترم هیئت علمی وکارمندان گرامی ودانشجویان محترم،

از آنجائیکه استفاده از وب میل هایی که سرویس دهنده های آنها در خارج ازکشور مستقرمی باشند، توسط نهادهای مسئول، اکیدا منع گردیده است، لذا شایسته است ضمن استفاده نکردن از این قبیل وب میل ها (نظیر Yahoo,Gmail,...) ،از ارسال اطلاعات مهم ،مقالات پژوهشی ومکاتبات اداری از بستر آنها ،جدا خودداری فرمائید.

حراست فناوری اطلاعات دانشگاه خوارزمی

قابل توجه همکاران محترم ( اعضاء محترم هیئت علمی وکارمندان گرامی )،

  با عنایت به لزوم بالابردن هرچه بیشتر امنیت اطلاعات در فضای مجازی، همکاران محترم ،ضمن عدم به اشتراک گذاری فایل های مهم وطبقه بندی شده در فضای شبکه داخلی(LAN)،فایل های فاقد طبقه بندی را نیز صرفا با احراز هویت کاربری شبکه (Network Account ) اشتراک گذاری نمایند.
 

حراست فناوری اطلاعات دانشگاه خوارزمی


نیمه تاریک فیس بوک

تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۰
این روزها " فیس بوک" تبدیل به یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی در جهان شده است و در حال حاضر حدود 845 میلیون کاربر در سطح جهان دارد. در این مطلب با نیمه پنهان و تاریک این شبکه اجتماعی که از دید کاربران ان پنهان مانده آشنا می شوید.

به گزارش گروه خواندی های باشگاه خبرنگاران، در نگاه اول چیز بدی در مورد سایت فیس بوک وجود ندارد. یک شبکه اجتماعی که به شما کمک می کند تا با دوستان خود در ارتباط باشید و حتی بتوانید دوستان قدیمی خود را که سالهاست از آنها بی خبر هستید پیدا کنید. بسیار زیبا است که تصویر از کودک تازه متولد شده دوست خود را در صفحه مربوط به او ببینید و اولین نفری باشید که به او تبریک می گویید.

اما با وجود تمامی این نکات مثبت مسائل و نکات منفی زیادی نیز در مورد فیس بوک وجود دارد اگر علاقه مند به دانستن آنها هستید این مطلب را تا انتها بخوانید.

یکی از اولین مسائل مربوط به فیس بوک بحث رعایت حریم خصوصی کاربران است. بسیاری از کاربران تصاویر، کلیپ ها و یا مطالبی را بر روی صفحه شخصی خود منتشر می کنند که علاقه ای ندارند تا دیگران هم به آن مطالب دسترسی داشته باشند.

در سال های اخیر موارد بسیار زیادی از هک شدن حساب های کاربران در اعداد میلیونی اتفاق افتاده است که به افشاء اطلاعات شخصی میلیون ها کاربر در فضای مجازی منجر شده است. باج گیری ها ، تهدید و آزار اذیت سایبری از جمله جدیدتریتن مشکلات پیش روی بشر امروز است که با شبکه اجتماعی فیس بوک ارتکاب به آنها بسیار راحت تر شده است.

حدودا یک ماه پیش بود که پخش تصاویری از طریق سایت فیس بوک خانواده های چندین قربانی را در انگلستان شوکه کرد. افرادی که به دلیل ارتکاب به جرم های خشن به زندان افتاده بودند به وسیله قاچاق تلفن های همراه هوشمند به درون زندان توانسته بودن صفحه فیس بوک خود را به روز کرده و به خانواده قربانیان توهین کنند.

متاسفانه باید اذعان کرد که بعضی از جنایت های رخ داده در کشور ما هم به فیس بوک مرتبط است. استفاده از این شبکه برای دوست یابی یا حتی همسر یابی باعث ایجاد مشکلات فراوان برای افراد مختلف شده است که متاسفانه در مواردی به قتل نیز منجر شده است.

اما نکته دیگر این مسئله است که در حال حاضر به طور متوسط و روزانه 4 میلیارد پیام به شکل متن، عکس و یا فایل های صوتی و یا تصویری در این شبکه رد و بدل می شود. تعداد زیادی از این مطالب توسط کاربران به عنوان مطالب منفی و مضر اعلام شده و توسط سایت برداشته می شود. اما آیا تا به حال این سوال برای شما مطرح شده است که چطور؟

سایت فیس بوک از طریق شرکت های الکترونیکی و اینترنتی کوچکتر به مانند " oDesk " بیش از هزاران نفر را که عمدتا از اهالی فقیر آسیا، آفریقا یا آمریکای لاتین هستند را با دستمزد ساعتی 1 دلار استخدام کرده و به آنان این وظیفه را محول می کنند.

 

در این جا دو نگرانی وجود دارد. یکی این که این افراد از لحاظ امنیتی آنچنان که باید و شاید تایید نشده اند. این افراد از منازل خود در نقاط مختلف جهان به حساب های کاربری بخش زیادی از اعضای سایت دسترسی دارند و در صورتی که بخواهند می توانند نه فقط آن مطلب مضر و یا مورد اعتراض و بلکه به تمامی اطلاعات شخصی کاربران دسترسی داشته و از آن مطالب سوء استفاده کنند.

مسئله بعد فشار بسیار زیادی است که به خود این افراد وارد می شود. عمده این افراد که این وظیفه را به عهده می گیرند جوان و در حال تحصیل هستند. حال تصور کنید که این افراد هر روز بایستی تصاویر وحشتناک و یا غیر اخلاقی را از نظر بگذرانند و یا متونی که در آنها توهین های نژادی و یا فحاشی به کار رفته است را بخوانند. مسلما تاثیرات این چنین کاری در دراز مدت بسیار مخرب خواهد بود.

در یک نگاه کلی اگر فیس بوک را یک کشور در نظر بگیریم باید بگوییم که این کشور از بسیاری کشورها پرجمعیت تر و ثروتمند تر است. حال این " مدیران جهان سومی" در حکم پلیس این کشور بزرگ و پرجمعیت ظاهر شده اند و سعی می کنند تا نظم را در این محیط حفظ کنند. اما باید گفت که نه تنها فیس بوک ، بلکه سایر شبکه های اجتماعی مثل تویتر و گوگل پلاس نیز در مورد این تیم مدیریتی خود سکوت پیشه کرده اند و خیلی میل ندارند تا در مورد نحوه گزینش و میزان حقوق و مزایای این افراد صحبت کنند.

کارشناسان امنیت فضای سایبر حدس می زنند که فیس بوک چیزی در حدود 800 تا 1000 نفر مدیر اینچنینی را از طریق شرکت هایی همچون " oDesk " در سر تا سر جهان استخدام کرده است. " گراهام کلولی" که مدیر یک شرکت امنیت سایبری است این مسئله را " یک راز کثیف که به خوبی مراقبت نشده است" می داند.

در حال حاضر و با وجود این نگرانی ها و علیرغم اطلاعیه هایی که از طریق سایت فیس بوک منتشر شده است ، هیچ مشخص نیست که چگونه نظارتی بر روی این افراد صورت می گیرد. در عین حال تقریبا هیچ گونه اقدام امنیتی نیز بر روی رایانه های این افراد نیز صورت نمی گیرد. در صورتی که این افراد بخواهند از این اطلاعات شخصی بر علیه شخص دیگری استفاده کنند یا بخواهند این اطلاعات را به شخص یا اشخاص دیگری منتقل کنند و یا به سادگی سیستم آنها مورد حمله هکرها واقع شود ، آنوقت مشخص نیست که چه بر سر اطلاعات شخصی کاربران خواهد آمد.

در آخرین مسئله ای که در این رابطه اذهان عمومی را به خود جلب کرده است ، روزنامه تلگراف چاپ انگلستان در تحقیقاتی متوجه شده است که سایت فیس بوک بیشتر از میزانی که اعلام کرده بود با این " مدیران استخدامی " در مورد اطلاعات شخصی کاربران در میان می گذارد. این مدیران می توانند متوجه شوند که نه تنها چه کاربری محتوای مورد انتقاد را ارسال کرده و حتی می توانند متوجه شوند چه کاربر یا کاربرانی این محتوا را گزارش داده اند.

معاون فنی وزارت اطلاعات: شبکه اینترنت جاسوس است


کیهان یکشنبه 30 بهمن 1390- شماره 20147

معاون فنی وزارت اطلاعات گفت شبکه اینترنت عامل تهدید یا ابزار جاسوسی نیست بلکه خود تهدید و خود جاسوس است.
آهنگران معاون فنی وزارت اطلاعات با حضور در نخستین همایش ملی دفاع سایبری با اشاره به اینکه استفاده از اینترنت روز به روز در حال گسترش است، چگونگی توسعه آن را در قالب تلفن های همراه عاملی در جهت دریافت اطلاعات شخصی و هویت دار بودن افراد استفاده کننده از شبکه اینترنت دانست.
وی افزود: توسعه تلفن های همراه که قابلیت ارتباط با فضای مجازی و سایبری را دارند از این جهت رو به گسترش است که علاوه بر اینکه هویت فرد وارد شده به فضای مجازی مشخص می شود بلکه با استفاده از سیستم موقعیت یاب جهانی، GPS، موقعیت مکانی فرد نیز مشخص می شود و این نسبت به شرایط فعلی که افراد با هویت های مختلف وارد فضای اینترنت می شوند، متفاوت است.
آهنگران پیرامون ویروس استاکس نت گفت: این ویروس بر اثر بی دقتی وارد برخی از مراکز صنعتی شده بود و بر اساس آمارها حدود 16 هزار رایانه را آلوده کرد ضمن اینکه این ویروس یک ویروس عمل گراست که کنترل دورهای ابزارهای صنعتی را تغییر می دهد که این تغییر دور منجر به شوکی شدید در ابزارهای صنعتی می شود.
معاون فنی وزارت اطلاعات به ویروس DUQ اشاره کرد و گفت: این ویروس یک ویروس کنترل کننده است و به منظور جمع آوری اطلاعات طراحی شده و می توانست با قرارگرفتن در رایانه های مختلف متناسب با نوع کاربری، نوع سیستم مشخص را به واردکننده ویروس اطلاع دهد مثلا اگر رایانه ای کاربری اقتصادی در بانک داشت را با رایانه ای که در صنعت برای مقاصد صنعتی استفاده می شود، متمایز می کرد.
وی تصریح کرد: یکی از مشکلات پیش رو به دلیل تحریم های موجود، استفاده از ضدبدافزارهای به روز است زیرا در حال حاضر و با توجه به تحریم های موجود به روز کردن ضدبدافزارهای فعلی در بسیاری از موارد ممکن نیست و این موجب می شود تا ما به طراحی ضدبدافزار بومی روی آوریم و سازمان پدافند غیرعامل نیز باید یکی از اهداف خود را طراحی ضدبدافزار ملی و بومی قرار دهد.
آهنگران خاطرنشان کرد: شبکه اینترنت عامل تهدید با ابزار جاسوسی نیست بلکه خود تهدید و خود جاسوس است.
گفتنی است؛ همایش دفاع سایبری با حضور تقی پور وزیر ارتباطات، جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل، محمدحسین یادگاری رئیس جهاد دانشگاهی و برخی دیگر از شخصیت های لشکری و کشوری روز گذشته برگزار شد.
 

شبکه ایران:

همواره توصیه می‌شود که رمزهای قوی و پیچیده و متفاوتی برای فعالیت‌های آنلاین مختلف خود داشته باشید؛ اما اینکار هم می‌تواند احتمال فراموش‌کردن رمزهای عبور متعددی که دارید را افزایش دهد. بنابراین باید تکنیکی برای ایجاد رمز عبوری قوی و پیچیده که در عین حال، به یاد سپردن آن نیز آسان باشد، برای خود داشته باشید.

در اینجا چند نکته ساده برای اینکه رمزهای قوی و جداگانه‌ای برای هر یک از اکانت‌های آنلاین خود ایجاد کنید را یادآوری می‌کنیم.
به طور کلی ویژگی‌های یک رمز عبور خوب و قوی را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • در واژه‌نامه‌ها یافت نشود.
 • حاوی اعداد و کاراکترهای ویژه باشد.
 • ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ باشد.
 • طول آن کمتر از ۱۰ کاراکتر نباشد.
 • به سادگی نتوان آن را بر اساس اطلاعات شخصی شما (مانند تاریخ تولد، کد پستی خانه‌تان، شماره تلفن‌تان و غیره) حدس زد.

گام اول
یک رمز پایه و به‌یادماندنی برای خود بسازید که از تکنیک‌های زیر می‌توانید برای اینکار استفاده کنید:
انتخاب یک کلمه که به خوبی به یادتان می‌ماند و جایگزین‌کردن تصادفی حروف آن با اعداد مثلاً love تبدیل می‌شود به ۱۰ve.
انتخاب یک جمله که خوب به یادتان می‌ماند و استفاده از حروف اول آن جمله؛ مثلاً جمله‌ی o Ta Te Talkhe, Tarikh O Tarke Sigar تبدیل می‌شود به DTTTTOTS.
انتخاب یک کلمه به‌یادماندنی و معکوس‌کردن حروف آن؛ مثلاً love تبدیل می‌شود به evol.
ابداع تکنیک خلاقانه‌ای مانند یکی از تکنیک‌های فوق که خاص خودتان باشد! مثلاً DTTTTOTS را تبدیل می‌کنم به DT4OTS.
ترکیب تکنیک‌های فوق؛ مثلاً کلمه love را ابتدا معکوس کرده و سپس به صورت تصادفی با اعداد جایگزین کنیم تا بشود ev01.
سعی در رعایت‌کردن اصول رمزگذاری قوی که بالاتر گفتیم، به مثال زیر توجه کنید:
کلمه به‌یادماندنی من ilovemyself است که طول مناسبی دارد اما از آنجا که در واژه‌نامه‌ها یافت می‌شود پس باید تکنیکی روی آن اعمال کنم؛ برای مثال، به جای l و o همه جا از عدد ۱ و ۰ استفاده می‌کنم. پس رمز من تبدیل می‌شود به i10vemyse1f. هنوز هم به اندازه کافی قوی نیست زیرا از کاراکترهای ویژه استفاده نکرده‌ام. بنابراین بین کلمات از علامت _ استفاده می‌کنم؛ بنابراین رمز من می‌شود i_10ve_myse1f  و برای اینکه از حروف بزرگ هم استفاده کرده باشم حروف اول کلمات را بزرگ می‌کنم تا بشود: i_10ve_MySe1f. به همین راحتی یک رمز عبور پایه و به‌یادماندنی برای خودم درست کردم.
البته تکنیک‌های فوق را هکرها هم می‌دانند پس بنابراین بهتر است خلاقانه فکر کنید و تکنیک‌های خاص خودتان را ابداع کنید. یک تکنیک خلاقانه شخصی را هیچ هکر و هیچ نرم‌افزاری نمی‌تواند شکست دهد، برخی از این تکنیک‌های خلاقانه می‌توانند اینها باشند:

 • استفاده از ! به جای i یا @ به جای a (فقط به یاد داشته باشید که اینکار را به صورت تصادفی انجام دهید و بعنوان یک قانون کلی استفاده نکنید)
 • استفاده یکی‌درمیان از دکمه‌ی شیفت؛ مثلاً رمزی مانند love می‌تواند تبدیل شود به LoVe
 • تایپ کردن ده‌انگشتی با قراردادن انگشتان در خانه‌های اشتباه؛ مثلاً رمزی مثل love می‌تواند با یک ردیف بالاتر بردن انگشتان در هنگام تایپ کردن، تبدیل شود به o9f3
 • تصور کنید صفحه‌کلیدتان فارسی است؛ مثلاً رمزی مانند عشق می‌تواند تبدیل شود به uar
 • البته در مورد این دو تکنیک آخر حواستان باشد که ممکن است چیدمان صفحه کلید در همه‌ی کامپیوترها یکسان نباشد.

گام دوم:

ساختن رمزهای جداگانه برای حساب‌های مختلف
حال که رمز پایه‌ی قوی و به‌یادماندنی‌ای برای خود ساخته‌اید باید تکنیکی برای خود ابداع کنید که هر یک از اکانت‌های آنلاین شما به نحوی از این رمز پایه استفاده کند.
برای مثال، می‌توانید اولین سه حرف از سرویس آنلاین مربوطه را به جایی از رمز پایه‌ی خود اضافه کنید؛ برای مثال اگر رمز پایه من i_10ve_MySe1f باشد و بخواهم یک رمز عبور با استفاده از آن برای Gmail بسازم، چنین رمزی می‌سازم: i_10ve_MySe1f@Gma.
البته شما بهتر است تکنیک خاص خودتان را پیدا کنید! خلاقیت را فراموش نکنید.
چند نکته نهایی برای امنیت بیشتر (برای کسانی که وسواس بیشتری دارند):
سعی کنید دو نوع رمز پایه داشته باشید. یکی برای فعالیت‌های بسیار مهم و یکی برای فعالیت‌های دارای اهمیت کمتر.
به صورت مرتب، رمز عبور پایه خود و سپس رمزهای عبور حساب‌های مختلف را عوض کنید.
البته روش‌های دیگری هم که کمتر بر حافظه تمرکز دارد که از نرم‌افزارهایی مانند KeePass و غیره استفاده می‌کنند.

 

از کجا بفهمیم Gmail ما هک شده است؟

شبکه ایران_ آیا شما هم زمانی که صحبت از هک به میان می‌آید تصویر یک وب سایت تغییر شکل یافته یا یک حساب بانکی که خالی شده در ذهنتان نقش می‌بندد؟
البته این دو مورد از نتایج اصلی کار هکر‌ها هستند، اما در مواردی شما هک می‌شوید، ولی هکر هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد تا شما متوجه این موضوع بشوید و به آرامی در کنار شما به سرقت اطلاعاتتان می‌پردازد.
در نظر بگیرید که یک نفر اکانت Gmail شما را هک کند و هر روز به Inbox شما سر بزند. او فقط ایمیل‌هایی که شما قبلا آن‌ها را باز کرده‌اید، را می‌خواند. بدین ترتیب او همیشه به اطلاعات ارزشمندی دسترسی دارد و تا رسیدن به هدف نهایی در کنارتان زندگی می‌کند. و البته شما هم متوجه حضور او در کنارتان نمی‌شوید.
در ادامه روندی را توضیح می‌دهیم که بهتر است به صورت دوره‌ای آن را انجام دهید تا مطمئن شوید اکانت Gmail شما در دست فرد دیگری قرار ندارد.
مرحله اول: استفاده از گزینه Last Account Activity

گزینه Last Account Activity‬ را در قسمت پایین صفحه جیمیل پیدا کنید. روی دکمه ی Details کلیک کنید تا جزییات این بخش به شما نشان داده شود.
مرحله دوم: ببینید که چه کسانی به اکانت شما دسترسی داشته اند

در اینجا با یک جدول روبرو می شوید که حاوی اطلاعاتی از آخرین دسترسی ها به ایمیل شما است

 • ابزار دسترسی و باز کردن اکانت (مرورگر، موبایل و غیره)
 • ‬آی پی بازدید کننده که اطلاعات زیادی از این طریق در اختیار شما قرار می گیرد.‬
 •  زمان اتصال به جیمیل

مرحله سوم: شناسایی آی پی

آیا آی پی های موجود در لیست متعلق‬ به شما هستند یا هک شده اید؟
ممکن است در لیست ارایه شده آی پی های متعددی را ببینید، خونسرد باشید و به بررسی آن‌ها بپردازید. اگر در زمان اتصال به ایمیل تان از سرویس های واسط مانند VPN استفاده کرده باشید، ممکن است در لیست موجود آی پی های مربوط به شهر یا کشور های دیگری را ملاحظه کنید. با استفاده از سایت هایی مانند دامین تولزمی توانید اطلاعات تقریبا کاملی در خصوص آی پی های موجود در این لیست به دست آورید. برای اینکه ای پی فعلی خودتان را هم بفهمید کافی است که سایت http://www.whatismyip.com را باز کنید. این سایت IP فعلی شما را نمایش می‌دهد.
مرحله چهارم: هشدارهای گوگل را بشناسید.

گوگل نیز نوعی نظارت عمومی را بر روی اکانت های مختلف اعمال می کند و در صورتی که فعالیت مشکوکی را در ایمیل شما تشخیص دهد IP مشکوک را مشخص کرده و به شما اخطار می دهد. در صورتی که با چنین موردی مواجه شدید، فرض را بر هک شدن بگذارید و سریعا رمز عبور خود را عوض کنید.
مرحله پنجم:اکانت را در سایر کامپیوتر ها sign out کنید.

ممکن است فراموش کرده باشید بعد از استفاده از یک کامپیو‌تر عمومی یا کامپیو‌تر منزل دوستتان از ایمیل خود خارج شوید. حتی اگر مطمئنید که چنین خطایی نکرده‌اید، باز هم کار از محکم کاری عیب نمی‌کند. روی دکمه sign out other session کلیک کنید. این کار هیچ کمکی به یک اکانت هک شده نمی‌کند و فقط بی‌دقتی احتمالی را جبران می‌کند. به عنوان مثال ممکن است موبایل خود را گم کرده باشید و این کار را برای اطمینان از اینکه کسی ایمیل‌هایتان را آن طریق نمی‌خواند انجام دهید.
اگر واقعا اکانت شما هک شده باشد، چه باید بکنید؟ اولین کاری که باید انجام دهید تغییر رمز عبور و سوال امنیتیتان است. سپس مطمئن شوید که رمزعبور و سوال مناسب و امنی را انتخاب کرده‌اید. گوگل گزینه‌های مناسبی را پیشنهاد می‌کند. سوالی را انتخاب کنید که فقط شما جواب آن را می‌دانید. دقت کنید که این سوال تداعی کننده رمزعبور شما نیست. سوالی را انتخاب کنید که با تحقیق و جستجو قابل پاسخگویی نباشد. از مواردی مانند تاریخ تولد، شماره تلفن، اسم والدین یا شماره شناسنامه و امثال آن جدا خودداری کنید.
مطمئن شوید که سوالتان راحت به ذهن سپرده شود، در حالی که به سادگی قابل حدس زدن نباشد. جوابی را هم انتخاب کنید که یک جمله کامل باشد.
نکته مهم
الان شما قدم به قدم با روند اطلاع از وضعیت امنیت اکانت جیمیل تان آشنا شدید، بهتر است که گه گاهی این روال را طی کنید. نگهبانی از ایمیل در دنیای دیجیتال از ضروری ترین گامهای امنیت است.

توجه داشته باشید که بسیاری از سرویس دهنده های ایمیل، سایت هایی نا امن هستند و احتمال از دست رفتن اطلاعات شخصی کاربران و پیامهایشان در این سرویس ها زیاد است.
کد خبر:77761 -

 

تولید آنتی ویروس ایرانی بالاتر از مک آفی

مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات: هم اکنون آنتی ویروس ایرانی بسیار قوی در کشور داریم که در بسیاری موارد در شناسایی بدافزارها از آنتی ویروس مک‌ آفی هم بالاتر قرار گرفته است.

سعید مهدیون در پاسخ به مهر در مورد آخرین وضعیت سیستم فیلترینگ یکپارچه که توسط زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال انجام است گفت: وظایف شرکت فناوری اطلاعات در مورد این پرو‍ژه به اتمام رسیده است و این پروژه هم اکنون در مرکز تحقیقات مخابرات ایران در حال انجام است.
وی با بیان اینکه شرکت فناوری اطلاعات در مباحث مفهومی، محتوایی و فنی این پروژه فعالیت داشته است گفت: هم اکنون وظایف فناوری اطلاعات در این بخش به اتمام رسیده و مابقی پروژه از سوی دیگر شرکتها باید انجام شود.
مهدیون اضافه کرد: زمان عملیاتی شدن این پروژه باید از سوی مرکز تحقیقات مخابرات ایران به عنوان متولی این پروژه اعلام شود.
مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات با بیان اینکه این شرکت تا پایان سال به صورت شرکتی اداره خواهد شد و به سازمان فناوری اطلاعات تبدیل نمی شود‌ با اشاره به تصویب اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: به دلیل نیمه کاره ماندن برخی پرو‍ژه ها و با توجه به اینکه شرکت فناوری اطلاعات از ابتدای امسال با ساختار شرکتی فعالیت کرده تا پایان سال این روند به همین ترتیب ادامه می یابد و فعالیت شرکت فناوری اطلاعات متوقف نمی شود.
وی با بیان اینکه سازمان فناوری اطلاعات در حال تعیین و تفکیک وظایف حاکمیتی و غیر حاکمیتی برای شروع به کار است ادامه داد: تکلیف پروژه های فناوری اطلاعات نیز پس از این مرحله مشخص می شود.
مهدیون با اشاره به اینکه شرح وظایف و اهداف سازمان فناوری اطلاعات باید به تصویب هیئت دولت برسد اضافه کرد: این وظایف به عهده گروه و مشاوران گذاشته شده است. چرا که دولت سه ماه برای تفکیک وظایف سازمان فناوری اطلاعات مهلت مقرر کرده است.
به گفته وی تمامی پروژه های شرکت فناوری اطلاعات بیشتر جنبه حاکمیتی دارد و پروژه ای که قابل واگذاری به بخش خصوصی باشد وجود ندارد.
مهدیون با اشاره به مسائل امنیت فضای تبادل اطلاعات و با تاکید بر اینکه 10 تا 15 درصد حجم بازار متعلق به نرم افزارهای امنیتی است گفت: هم اکنون آنتی ویروس ایرانی بسیار قوی در کشور داریم که تولید داخل است و حتی در بسیاری موارد در شناسایی بدافزارها از آنتی ویروس مک‌ آفی هم بالاتر قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات با اشاره به ضد بدافزار "ایمن" که نشان از توانمندی کشور در امر تولید نرم افزارهای امنیتی دارد خاطرنشان کرد: توانمندی کشور بیش از یک محصول است و بزودی شرکتهای دیگری هم در این عرصه وارد بازار خواهند شد.
وی در مورد آخرین وضعیت مرکز توسعه مدیریت اینترنت (متما) با بیان اینکه این مرکز یکی از ابزارهای اصلی مدیریت بر آدرس های اینترنتی (IP) است، ادامه داد: این مرکز به بهبود توسعه و ایمن سازی شبکه کمک می کند که آیین نامه آن تحت عنوان "چگونگی مدیریت IP در کشور" در نوبت تصویب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت پیش از این درباره سطح متفاوت خدمات برخی شرکتهای ارائه دهنده اینترنت در مورد دسترسی به سایتها گفت: براساس ماده 21 قانون جرایم رایانه ای فیلترینگ یکپارچه برای تمامی شرکتهای اینترنتی تعریف شده است و ISP ها این اجازه را ندارند که به دلخواه برای سایتی محدودیت و عدم محدودیت اعمال کنند.
وی ادامه داد: فیلترینگ یکپارچه در کل کشور و از مسیر "گیت وی" انجام می شود و تعیین سایتهایی که مشمول این طرح قرار می گیرند از سوی کمیته تعیین مصادیق خواهد بود و شرکت ارتباطات زیرساخت آن را اعمال می کند. برابر قانون نیز هر سرویس دهنده اینترنت موظف است که این موارد را اجرا کند.


  در دانشگاه تبریز نرم افزار کنترل رایانه های تحت شبکه طراحی شد

 

تبریز- خبرنگارکیهان:
نرم افزار کاربردی ارتباط برای کنترل رایانه های تحت شبکه، در دانشگاه تبریز طراحی شد.
مجری این طرح و عضو هیئت علمی دانشکده ریاضی دانشگاه تبریز در این باره گفت: هدف از این طراحی، تولید نرم افزار جدید رایانه ای با امکانات ویژه برای کنترل، مدیریت و حفظ امنیت رایانه های تحت شبکه است.
دکتر «لیلی- محمدخان لی» کنترل رایانه کاربر از طریق رایانه کارگزار، نظارت بر رایانه ها و کاربران شامل عکس برداری، فیلم برداری و نظارت داده ای را از امکانات موجود نرم افزار ارتباط تولید شده در دانشگاه تبریز عنوان کرد و گفت: منظم کارکردن کاربران و سرعت بخشیدن به آنان، نظارت بر رایانه، ثبت خرابی و یافتن نرم افزارهایی که در آنها نصب شده، تهیه گزارش از کاربران، کامپیوترها و مقابله با مشکلات احتمالی، از دیگر امکانات این نرم افزار می باشد.
اولین فارغ التحصیل زن رشته مهندسی کامپیوتر- معماری در کشور همچنین افزود: طرح پژوهشی فوق در 9 ماه و با 25 میلیون ریال اعتبار در دانشکده ریاضی دانشگاه تبریز و با حمایت معاونت پژوهشی این دانشگاه، به اجرا درآمده است.
چگونگی تجاوز فیس بوک به حریم شخصی افراد
خبرنامه دانشجویان ایران نوشت؛ وب‌سایت‌های متعددی برای ایجاد ارتیاط گیری و گپ‌وگفت در فضای رسانه شکل گرفته که علاقه مندان و مخاطبان بسیاری را به خود اختصاص داده است.
در این مورد می توان از وب سایت هایی چون فیس بوک، کلوپ، تویتر و ... نام برد که هر کدام فعالیت چشم گیری را از بطن حضور در فضای سایبر در جذب مخاطبین به خود اختصاص داده اند.
در بین وب سایت هایی که در این حوزه مشغول به کارند، وب سایت فیس بوک مخاطب خوبی را در خود جذب کرده به گونه ای که توانسته با بیش از 400 میلیون نفر عضو بعد از گوگل، یاهو و یوتیوپ در مکان چهارم جهان از حیث بیننده قرار بگیرد.
اما معضل بسیار مهم و اساسی که شاید هم در پس پرده ی اهداف گردانندگان و راه اندازان سایت فیس بوک نهفته باشد، نقض مکرر حریم شخصی اعضا توسط اعضای دیگر و خصوصا توسط خود مسئولین سایت است.
دسترسی راحت به اطلاعات شخصی وارد شده در این وب سایت و نیز تصاویر شخصی در صفحاتی که شما عضو آن هستید از طریق سرچ در گوگل به گونه ای که نیاز این هم نیست شما در این وب سایت عضو باشید.
نمایش همه جزیات فعالیتتون در سایت برای همه دوستان و نیز دیده شدن تصاویری و فیلم هایی که شما قابلیت دیده شدن آن را حذف کرده‌اید اما دوستان شما آن را قابل رؤیت کرده اند و از همه مهمتر اینکه دادن پسورد ایمیل به سایت فیس بوک به بهانه دوست یابی در حالی که پسورد ایمیل کاملا یک مورد شخصی و خصوصی است.
جالب اینکه این سایت در یکی از تغییراتی که در مورد مشترکین خود ارائه کرده و موجبات ناراحتی مخاطبین را فراهم نموده، حذف بندی است که به موجب ان بند کاربران قادر بودند که در هر زمان که بخواهند اطلاعاتی که در صفحه مخصوص به خود قرار داده بودند را پاک کنند که این امر هرگونه سوء استفاده فیس بوک از اطلاعات کاربران را ناممکن میکرد، اما با حذف این بند دیگر امکان حذف مطلب نخواهد بود.
حتی این وب سایت با در اختیار قرار دادن اطلاعات شخصی به افراد غیر از سایت و بدون اجازه اعضای آن اعتراضات زیادی را در این باره از طرف اعضا به دنبال داشته است.

لزوم عدم استفاده از   VPN های غیر مجاز
به دنبال شیوع گسترده فروش VPNهای غیرمجاز در کشور، احتمال برخورد شدید از سوی دستگاه‌های ذیربط با فروشندگان بدون مجوز VPN و همچنین استفاده‌کنندگان از این تکنیک وجود خواهد داشت.
به گزارش تابناک، فروش بدون ترس و واهمه VPN ـ Virtual Private network ـ از تبلیغ میدانی و تراکتی گرفته تا اینترنتی (در فضای ایمیل و سایت‌ها و چت‌روم‌ها) و حتی پیامکی به شدت رواج یافته و این فروشندگان که عمدتا کلاهبردار نیز بوده، اقدام به کاسبی هنگفت از فروش VPNها می‌کنند.
VPNها که عمدتاً به منظور برقراری ارتباط‌های امن و خصوصی برای برخی سازمان‌ها، بانک‌ها و دیگر نهادهای از این دست استفاده می‌شود، در کشور ما برای هک و دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران و گُذر از سد فیلترینگ، دسترسی به سایت‌های مبتذل و مستهجن، مدیریت و هدایت وبلاگ‌ها و سایت‌های غیراخلاقی و همچنین ناامن کردن فضای سایبر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
از سوی دیگر، نه تنها از VPN برای اعمال خلاف قانون استفاده می‌شود، بلکه خود کاربران نیز از مضرات و تهدیدهای استفاده از VPN در امان نبوده و در معرض خطرند، چراکه کاربر نمی‌داند، اغلب سرورهایی که اشتراک VPN را در اختیار کاربران می‌‌گذارند، نه تنها همه اطلاعات رد و بدل شده را بررسی و کنترل می‌کنند، بلکه به همین وسیله، با پورت‌های باز رایانه کاربر، به اطلاعات درون رایانه وی دسترسی پیدا کرده و امکان کپی‌برداری و یا دیدن اطلاعات درونی رایانه کاربر برای سرورهای خارجی و کسانی که صفحه کنترلی این تکنیک را در اختیار دارند، میسر می‌سازد و این در حالی است که اگر کاربر برای نمونه، در شبکه محل کارش، این نوع ارتباط را برقرار کند، سرور می‌تواند از طریق رایانه کاربر به اطلاعات شبکه داخلی آن اداره نیز دسترسی پیدا کرده و با نرم‌افزارهای پیشرفته آن هم بدون آگاهی کاربر، اطلاعات موجود در رایانه یا شبکه داخلی وی را برای خود کپی کند.
از سوی دیگر، فروشندگان غیرقانونی و همچنین کاربران VPNها با مسأله دیگری به عنوان پیگرد قضایی نیز روبه‌رو هستند؛ به این‌گونه که مسئولیت هرگونه بهره‌برداری غیرمجاز، اعم از هک و یا اعمال مجرمانه دیگر، با فروشنده VPN، خریدار و استفاده‌کننده از آن است.
حال با این اوصاف، نهادهای ذیربط، قوه‌ قضائیه و به ویژه دادسرای ویژه ‌جرایم‌ رایانه‌ای، باید با فروشندگان غیرمجاز VPN ـ که امنیت فضای سایبر را به مخاطره می‌اندازند ـ برخورد کنند.

بررسی فعالیت ها و پیشرفت های حوزه حراست IT دانشگاه خوارزمی
مسئول حراست  IT دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرنامه خوارزمی اهداف و پیشرفت های این حوزه را تشریح نمود.
خبرنامه تربیت معلم:مهندس گودآسیایی مدیریت حراست IT دانشگاه تربیت معلم در گفتگو با خبرنامه خوارزمی اهداف و پیشرفت های این حوزه را تشریح نمود. متن کامل مصاحبه :

به گزارش خبرنگار ما؛ مهندس گودآسیایی در رابطه اهداف و وظایف مدیریت  حراست IT گفت؟
سال نو را تبریک عرض میکنیم و امیدواریم در سال نو بتوانیم با همت مضاعف و کار مضاعف در حیطه وظایفمان مثمر
ثمر باشیم.
حراست ITیک بخش نوپایی در سازمان ها مختلف است که از سال 86 توسط معاون اول رییس جمهور به سازمان های مختلف ابلاغ شد. ضرورت وجود این بخش بر می گردد به رشد بسیار زیاد حوزه فناوری اطلاعات در دنیا و به تبع آن در کشور اسلامی خودمان.وهدف این بخش حفظ و حراست از سرمایه های حوزه دیجیتال و به حد اقل رساندن تهدیدات می باشد.
وی درباره وظایف مدیریت حراستIT گفت:
مهمترین وظایف حوزه حراست IT در بخش نظارتی ،تعیین صلاحیت شرکت ها چه در حوزه سخت افزار و چه در حوزه نرم افزار می باشد که با سازمان ها ی مختلف دانشگاه قراردار می بندند و یا اینکه شبکه ها و نرم افزار های خاصی را برای بخش های مختلف دانشگاه طراحی می کند.همانطور که می دانید اگر این مسائل از لحاظ امنیت برسی نشود می تواند مخاطرات زیادی همراه داشته باشد.
تعیین صلاحیت کاربران و مسئولین شبکه های کامپیوتری و طبقه بندی حفاظتی دسترسی به اطلاعات دیجیتال دانشگاه نیز از دیگر وظایف مدیریت حراست IT می باشد.
موارد نظارتی دیگر مربوط به مانیتورینگ شبکه ، حمله به سایت های موجود در دانشگاه ،نظارت بر ترافیک شبکه نیز از وظایف این مدیریت می باشد.
پروتال حراست دانشگاه نیز در زیر مجموعه همین مدیریت طراحی،اجرا و به روز رسانی می شود.
سوال:یکی از مشکلاتی که ورودی ها ی جدید دانشگاه موقع ثبت نام با آن مواجه می شدند عدم صدور کارت دانشجویی بود که گاها" حتی تا سه چهار ماه هم طول می کشید اما گفته می شود که در این دو سال اخیر این مشکلات با همت مدیریت  حراست IT حل شده است لطفا در این زمینه توضیح بیشتری بفرمایید؟
قبلا صدور کارjت دانشجویی در حوزه آموزش دانشگاه صورت می گرفت و برای این منظور دانشجو موظف بود چندین برگه اطلاعات شخصی خود همراه با فایل عکس اسکن شده خود را به قسمت مربوطه در آموزش تحویل دهد و آموزش دانشگاه بعد ازجمع آوری همه این اطلاعات را به یکی از شرکت های بیرون دانشگاه برای صدور کارت منتقل می نمود.این روند بعضا" تا سه چهار ماه طول می کشید .
در طول این مدت برای تغذیه دانشجو هم کارت مقوایی صادر می شد.که این بیشتر باعث تحمیل هزینه اضافی به دانشجو می شد.البته مشکلات زیادی هم برای ورود و خروج دانشجویان پیش می آمد.
اما نزدیک به دوسال است که صدور کار ت دانشجویی که دارای سه ویژگی شناسایی ،تغذیه و ثبت ورود و خروج است در حوزه مدیریت IT به روز انجام می گردد.و در حال حاضر ما با ارتباطی که با سازمان سنجش داریم اطلاعات دانشجو را قبل از ثبت نام دریافت می کنیم و در روز ثبت نام همه کارت های دانشجویان را جهت تحویل به این عزیزان در اختیار آموزش قرار می گیرد.
این مسئله هم باعث کاهش اتلاف زمان و هزینه دانشجویان شده و هم امنیت اطلاعات دانشجویان را بالا برده است.
البته در مواردی که کارت دانشجو شکسته یا مفقود شود در کمتر از یک روز کارت مجدد صادر می شود.
مهندس گودآسیایی در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره امنیت وسایل الکترونیکی برخی از اساتیدی که برای فرصت های مطالعاتی یا شرکت در همایش های علمی به خارج از کشور مسافرت می کنند،گفت:
ما در این زمینه آموزش های لازم را برگزار می کنیم،که این آموزش ها در دو سطح است.یک سطح آن برای همکاران خودمان در حراست و سطح دوم نیز ویژه اساتید و کاربران دانشگاه است.تا بتوانند از تهدیدات امنیتی در این باره اطلاع کافی داشته باشند.
مهندس گود آسیایی در باره طرح های در دست اجرای این مدیریت گفت:
در حال حاضر طرح های ما،تجهیز ساختمانهای جدید به سیستم های ضد حریق و ضد سرقت می باشد.
مدیریت حراست IT دانشگاه خوارزمی در پایان تصریح کرد:جهت بهبود و ارتقاء فعالیت های این مدیریت نیاز به همکاری همه معاونت های دانشگاه داریم که البته در حوزه معاونت های دانشجویی و آموزشی همکاری ها خوب بوده است و امیدواریم معاونت های محترم پژوهشی و پشتیبانی نیز در جهت تعامل بیشتر همکاری های لازم را داشته باشند.

راه اندازی شبکه رادیویی بیسیم در تهران
به گفته مدیر محترم حراست با پیگیری های صورت گرفته  مجوزفرکانس رادیویی جهت استقاده بیسیم برای دانشگاه در تهران اخذ و از ابتدای سال جاری راه اندازی ومورد بهره برداری قرار گرفت.بدین ترتیب حراست دانشگاه در هر دو واحد خود در تهران وپردیس کرج  امکان استفاده از بیسیم را فراهم آورده است.واین مهم با توجه به پراکندگی ساختمان های دانشگاه ولزوم برقراری ارتباط بین ماموران  حفاظت فیزیکی از ضروریت های حراست بشمار میرود.

در حفظ ونگهداری مدارک شناسایی خود کوشا باشید.
گروه حوادث روزنامه ایران  1388/11/3ـ "مرد شیاد که با مدارک یک استاد دانشگاه در تهران میلیون‌ها تومان کلاهبرداری کرده تحت تعقیب پلیس است.
به گزارش خبرنگار ما، 11 شهریور امسال استاد دانشگاهی با مراجعه به شعبه هفتم بازپرسی دادسرای ناحیه 18 تهران راز کلاهبرداری‌های مرد شیاد را فاش کرد. این مرد به مأموران گفت: پنج ماه قبل مدارک شناسایی‌ام را گم کرده و بلافاصله موضوع را به پلیس و دادسرا اطلاع دادم اما حالا با گذشت حدود پنج ماه از ماجرا متوجه شدم فردی با سوءاستفاده از مدارکم، دسته چک گرفته و کلاهبرداری کرده است.پس از این شکایت، کارآگاهان پایگاه پنجم پلیس آگاهی به تحقیق در این باره پرداخته و دریافتند متهم با ثبت شرکت جعلی «سفالان پوشان آسیا» و دریافت دسته چک به نام استاد دانشگاه، کلاهبرداری‌های گسترده‌ای انجام داده است.سرهنگ «علی‌اکبر اسدی» - رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران – در این باره گفت: تصویری از چهره مجرم فراری که روی شناسنامه استاد دانشگاه چسبانده شده است در جریان تجسس‌های پلیس کشف شده که ردیابی‌ برای دستگیری او ادامه دارد.بازپرس پرونده نیز با درخواست چاپ عکس بدون پوشش متهم در روزنامه از مردم خواست چنانچه از هویت یا مخفیگاه مرد تبهکار اطلاع دارند موضوع را به پایگاه پنجم پلیس آگاهی با شماره تلفن 51055138 اطلاع دهند."

مدیریت حراست ضمن تاکید بر حفظ ونگهداری از مدارک شناسایی ،توصیه می نماید تا در صورت مفقود شدن مدارک خود مراتب را سریعا به مراجع ذیصلاح گزارش نمایید.

زندگی نامه ی شهید علم الهدی

شهید علم الهدی پیشگام دانشجویان پیرو خط امام بود که در هویزه حماسه آفریدند و تا آخرین نفس در مقابل دشمن متجاوز ایستادند و خون پاک خویش را نثار کردند

سید محمد حسین، فرزند آیت الله حاج سید مرتضی، در هشتم مهر 1337، در اهواز چشم به جهان گشود. از آن جا که فرزند یک خانواده ی مذهبی و روحانی بود، از همان کودکی علاقه ی وافری به علوم دینی، به ویژه تلاوت قرآن مجید داشت، تا جایی که با گذشت زمانی کوتاه این توانایی را به دست آورد که به تدریس قرآن کریم بپردازد. شور انقلابی و مذهبی وی سبب شد تا از 14 سالگی پا به عرصه ی فعالیت های سیاسی بگذارد
فعالیت های شهید در زمینه ی توسعه ی امور فرهنگی، مذهبی و سیاسی تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت. تشکیل گروه موحدین با عده ای از دوستان، شروع مبارزه ی مسلحانه علیه رژیم طاغوت، تکثیر و پخش اعلامیه های امام قدس سره، ایجاد هماهنگی و وحدت بین حوزه و دانشگاه و شرکت در ترور مستشار امریکایی (پل گریم)، بالاترین مقام شرکت نفت در اهواز که سبب ایجاد وحشت بیشتر در دل رژیم و حامیان آن و در نتیجه تداوم اعتصاب در شرکت نفت اهواز شد، از جمله فعالیت های شهید علم الهدی در دوران قبل از پیروزی بود
بعد از پیروزی نیز علم الهدی منشأ فعالیت های مختلفی بود که تأسیس بسیج، مجاهدت در جهاد سازندگی تأسیس سپاه هویزه و شرکت در تسخیر لانه ی جاسوسی امریکا همراه با سایر دانشجویان پیرو خط امام از جمله این مجاهدت ها می باشد. شهید که دانشجوی سال دوم دانشگاه مشهد در رشته ی تاریخ بود، با شروع جنگ تحمیلی همراه با گروهی از دانشجویان و نیروهای بسیجی، به سوی جبهه های دفاع حق علیه باطل شتافت و در حالی که در حلقه محاصره دشمن در هویزه به اتفاق هم رزمان خود گرفتار شده بود، تا آخرین قطره ی خون به دفاع از ایران اسلامی پرداخت و در شانزدهم دی ماه  پنجاه ونه ؛به دیدار پروردگارش نایل آمد

اهدای گل به مناسبت روز دانشجو
مدیریت حراست دانشگاه ضمن تبریک روز دانشجو واعلام این خبر افزود: به مناسبت روز دانشجو امروز شانزدهم آذر،همکاران انتظامات این مدیریت  با اهدا شاخه های گل در مبادی ورودی دانشگاه در تهران وپردیس کرج از دانشجویان گرامی استقبال کردند.

یافته ها ، دانسته ها و گفته ها ،رموز اصلی مدیریت
می گویند در فرهنگ مدیریت ، هیچ چیز تباه کننده تر از عدم صبر و عصبانیت نیست . ناشکیبایی ، توان اخذ اطلاعات و شناخت دیگران را از انسان می گیرد و عصبانیت همان مقدار ناچیز قدرت تحلیل را هم ازبین برده و فضای روابط انسانی را تیره گون و غیر انسانی می کند .
داستانی وجود دارد که بر اساس آن روزی سلطانی تصمیم می گیرد پسرش را ، که در آینده جانشین وی خواهد شد ، برای آموزش نزد پیر کوهستان بفرستد . پیر کوهستان در همان اولین برخورد آموزش خود را آغاز می کند ، اولین گفته او به پسر چنین است : برو به جنگل و کوشش کن تمامی صداهای ممکن را که قابل شنیدن است بشنوی .
پسر به جنگل رفته ، پس از ساعاتی برمی گردد و به استادش می گوید : استاد تمامی صداها را شنیدم . استاد : چه شنیدی ؟ شاگرد : صدای جوی آب را ، صدای کالسکه ای که از جاده ی کناری عبور می کرد و چند پرنده که بر شاخسارهای اطراف آواز می خواندند . صدای خروس دهکده را .
استاد : همه ی صداها را نشنیدی ، برو بازهم گوش فرا ده !
شاگردمی رود وپس از یک شبانه روز با شوق کسی که انگار تمامی صدا ها را شنیده است باز می گردد .
استاد : چه شنیدی ؟ شاگرد : استاد صداهای بسیار ، صدای جیرجیرک ها ، صدای افتادن برگهای پاییزی بر روی سطح جنگل ، صدای موش کور که درحال نقب زمین بود ،حتی صدای ازدحام مردم دهکده ی اطراف ، صدای خروش باد از لا به لای برگ ها را ، فکرنمی کنم که دیگر صدایی مانده باشد .
استاد : هنوز بسیاری از صداها مانده ، بازگرد !
شاگرد این بار به جنگل می رود و بعد از یک ماه و اندی بازمی گردد .
این بار چهره متفکر ، آرام ، متین اما درونی پرشور پیدا کرده ، چشمانش از حدوث معرفتی درونی برق می زند و قلبش برای باز گفتن تجربه ای جدید به طپش افتاده .
استاد : چه شنیده ای ؟ شاگرد : استاد چه صداها که نشنیدم . فکر می کنم هنوز هم بسیاری صداهاست که نشنیده ام . من صدای حرکت شیره ی گیاه را در درون شاخه ها و تنه ی درختان شنیدم . صدای نمو برگ را و صدای خورشید را در اولین لحظه طلوع ، صدای تمنای حیات را آن گاه که می خواهد به خورشید سلام کند . خداوندا ، گوش من چه بی رحمانه از شنیدن این همه صدای لذت بخش محروم شده بود .
استاد لبخندی زد و به او گفت : اولین درس مدیریت جامعه همین است «شنیدن صداها ، کوشش برای درک آنها و سرانجام تجربه ای عملی برای ظهور واکنشی خلاق».
آیا مدیران ، فرهنگ شنیدن صداها را صاحب شده اند یا در طوفان سیاه ناصبوری ، خود را از شنیدن این همه صدای آگاهی بخش محروم می کنند تا سرانجام عفریت عصبانیت بربایدشان ؟!
امام علی (ع) می فرمایند : رایزنی کنید تا اندیشه درست متولدشود . (میزان الحکمه /2490)
رمزاصلی مدیریت سه چیز بیش نیست : شنیدن صداها ، اندیشه ی مثبت نسبت به آنها وسرانجام واکنش مناسب برای شنیدن صداهای بیش تر.آن فرهنگی که  بتواند انسان هایی این چنین تربیت کند به راز توسعه نیز دست یافته است . آن کسی که ناتوان از شنیدن است ، ناتوان  از نو شدن نیز هست و آن کسی که ناتوان از نو شدن است ، هرروز بیشتر از دیروز ناچار است خود را با دانشی حقیرانه سرگرم کند . یافته ها ، دانسته ها و سپس گفته ها ، سه میدان اصلی فرهنگ توسعه اند . بدون یافته ها ، دانسته های نوین شکل نمی گیرند و بدون گفته ها که میدان عمل و تجربه ای جدید را می گشایند ، دانسته ها قابل نقد نمی شوند .

فراخوان دریافت کارت پرسنلی هوشمند
دایره صدور کارت مدیریت حراست ازکلیه همکاران محترم اعم از اعضا, هیئت علمی واداری دعوت می نماید تا جهت دریافت کارت پرسنلی هوشمند خود به دایره صدور کارت مراجعه فرمایند


امنیت ، طلایه دارتوسعه
لزوم امنیت برای توسعه و تعالی جامعه امری است ثابت شده و همگان اذعان دارند اصل امنیت برای دست یابی به اهداف مورد نظر اجتناب ناپذیر است .
ناامنی پدیده ای است که باعث به هدر رفتن سرمایه های اقتصادی و انسانی می شود . در شرایط ناامنی نه تنها روند جذب سرمایه های خارجی افول می کند بلکه سرمایه های داخلی نیز به خارج سرازیر می شود .
از دیگر پیامدهای ناامنی ظهور استبداد داخلی از یک سو و امکان دخالتهای خارجی از دیگر سو می باشد که شرایط ناپایدار سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را موجب می شود .
ناامنی درکل سبب رکود و خمودی ، ناامیدی و یأس ، عدم مشارکت مردمی ، بی تفاوتی و انزوا گزینی ، بی انگیزگی ، بی اعتمادی در سطوح عمودی و افقی جامعه می شود .
مطالعه شاخص های «امنیت» بصورت عینی نشان دهنده بحران امنیت در سطوح مطلوب در جامعه بطور عام و در دانشگاهها بطور خاص می باشد . در این مقوله از مظاهر امنیت و ثبات در دانشگاهها می توان موارد همچون وجود آرامش و عدم دل نگرانی ، وجود تنوع افکار و امکان تضارب آراء ، پذیرش مشروعیت نظام ، روند آموزش ؛ پژوهش و فناوری در کمال آرامش ، برگزاری مراسم مختلف همچون همایش ها ، سخنرانی ها ، مناظره ها ، جلسات پرسش و پاسخ و ... پاسخگو بودن مسئولین ذیربط ، تعامل و رفتار مسالمت آمیز از سوی دانشجویان و دیگر اقشار دانشگاهی و پرشور بودن فعالیت های تشکل های اسلامی ـ کانون ها ، شوراها ، انجمن ها در راستای تعظیم و تکریم به شعائر اسلامی و مقررات اشاره نمود .
از عوامل ایجاد امنیت در این سطح خاص می توان به رشد آگاهی دانشجویان و میزان بالای شعور سیاسی و فرهنگی آنان ، امکان مشارکت آنان در همه سطوح ، وجود تشکلهای خود جوش با احساس مسئولیت بالا ، نقش اساتید و مدیران متعهد و متخصص و بخصوص به نقش حراست های پویا اشاره نمود .
حراست دانشگاهها ، همگام با رشد توسعه جامعه و احساس مسئولیت بالا بصورت همدلانه سعی در ایجاد فضای امن و آرام در راستای پیشرفت های علمی بوده و اصولاً دانشگاه نیز در لوای امنیت و آرامش است که بر سیاست های راهبردی نظام ، یعنی پویایی نهضت علمی پاخواهد فشرد ، چیزی که امروز نمود غرور آمیز و سرافرازانه آن دست یافتن به چرخه سوخت هسته ای ، نانوتکنولوژی ، شبیه سازی ، دهها و صدها نمونه دیگر که ثمره پایداری و بذل جان و خون جوانان این مرزوبوم بخصوص دانشجویان عزیز در سایه هدایت و حمایت های امام عظیم الشأن و مقام معظم رهبری ، خود را نشان داده و می دهد .
براین باوریم که حراست با این هدف اساسی که امنیت و آرامش ضرورت رشد و توسعه علمی دانشگاه و در نهایت جامعه می باشد . باید فعال بوده و برطرف نمودن هرگونه موانع موجود برسرراه دانشگاه را وظیفه خود دانسته و نه به عنوان یک شغل بلکه بعنوان تعهد و مسئولیت بداند .
همچنین حراست دانشگاهها در راستای ایجاد بستری مناسب جهت نشاط علمی ، سیاسی و فرهنگی و تأمین آرامش خاطر برای دانشگاهیان در همه زمینه ها ، تلقی دانشجو بعنوان مهمترین و با ارزش ترین سرمایه ملت و حفاظت از این سرمایه ها بعنوان یک آرمان والای انسانی ، رفع موانع احتمالی و هموار نمودن اهداف تعریف شده برای دانشگاهها در چارچوب قوانین و مقررات موجود از هیچ تلاشی فروگذار نبوده وسعی دارد با ایجاد رابطه متقابل (نه یک سویه نه جدا) از نظرات اساتید محترم ، کارمندان گرامی و دانشجویان عزیز بهره ببرد .
مدیریت حراست 
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 5448 بار   |   دفعات چاپ: 287 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر